Prawo a pies

Posiadanie psa to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki i odpowiedzialność regulowane prawem. Przepisy należy znać i mieć na uwadze, jakie czekają nas konsekwencje, gdy nie będziemy ich przestrzegać, oraz umieć je zacytować w sytuacji, kiedy ktoś próbuje nam odbierać nasze prawa.

Czy pies musi chodzić na smyczy?

O tym, że na ulicy psiaki muszą być prowadzone na smyczy, nie ma co dyskutować. Tu już nie chodzi nawet o przepisy, ale zwyczajnie o bezpieczeństwo pupila. Co jednak z parkami, skwerami zieleni czy łąkami? Czy tu psina może zaznać wolności? Tutaj sytuację regulują przepisy ogólne i poszczególnych obiektów. W niektórych parkach możesz pozwolić pupilowi swobodnie się wybiegać, w innych może spacerować jedynie na smyczy. Za puszczenie psa luzem w miejscu niedozwolonym możemy otrzymać mandat, a w najlepszym razie upomnienie. Obojętnie, co mówią przepisy, pamiętaj, że miejsca publiczne odwiedzają różne osoby – w tym alergicy czy dzieci bojące się psów. Dlatego zawsze musisz mieć kontrolę nad swoim zwierzakiem i pilnować, by nie podchodził do ludzi, którzy sobie tego nie życzą. Spuszczając psa ze smyczy, musimy też obserwować, czy gdzieś się nie załatwia. Nieposprzątanie po pupilu jest po pierwsze nieakceptowane społecznie, po drugie karalne.

Prawo a pies wt

Jak się odnieść do zakazu wyprowadzania psów?

Całkiem niedawno zaczęto znosić zakazy wprowadzania psów do wielu, wcześniej zakazanych, miejsc, np. na plaże czy place zabaw. W przypadku parków narodowych i krajobrazowych występują rozbieżności w kwestii wprowadzania psów. O ile Twój pies może sobie hasać po Szczelińcu, tak na Kasprowy Wierch już z nim nie wejdziesz. Zawsze więc należy zapoznać się z regulaminami parków. Zwierząt nie można wprowadzać na teren cmentarzy komunalnych. Warto jednak wiedzieć, że zabytkowe nekropolie, pełniące obecnie rolę parków, nie podlegają już tym ograniczeniom. Niestety, w wielu rejonach Polski nadal można spotkać się z nielegalnymi zakazami. W tej sytuacji warto znać swoje prawa i w razie potrzeby odwoływać się od mandatu.

Czy pies musi mieć kaganiec?

Są miejsca, gdzie bezdyskusyjnie musi go nosić – są to środki komunikacji miejskiej. Kierowca pojazdu ma prawo odmówić nam przejazdu z pupilem, jeżeli ten nie będzie w transporterze lub nie będzie miał kagańca. Nie pomogą tutaj tłumaczenia, że nasz psiak jest łagodny. Nie mamy natomiast obowiązku zakładania psu kagańca na spacerach. Oczywiście, jeżeli nasz pupil to gagatek rzucający się na inne psy czy nawet ludzi, to nie przepisy powinny narzucać nam zakładanie zwierzakowi namordnika, ale nasz własny rozsądek. W przypadku pogryzienia kogoś przez naszego psa to my ponosimy odpowiedzialność karną!

Prawo a pies wt2

Co zrobić, gdy pies kogoś ugryzie?

Naszym obowiązkiem jest udzielić poszkodowanej osobie pierwszej pomocy oraz przedstawić jej zaświadczenie, że zwierzę ma aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Miej na uwadze, że takie pogryzienie, nawet najmniejsze, może być źródłem traumy dla tej osoby, zwłaszcza jeżeli to dziecko. Dlatego, jeżeli Twój psiak ma zapędy do podgryzania lub wręcz agresji, dla spokoju własnego sumienia, zawsze, gdy spuszczasz go ze smyczy w miejscu publicznym, zakładaj mu kaganiec.